SOUTHERN CONFERENCE

HISTORY OF WINNERS

 

1933 George Smith, Virginia Tech

1934 George Smith, Virginia Tech

1935 Herman Snyder, North Carolina

1936 John Gormley, Maryland

1937 George Watson, North Carolina

1938 Andy Trzeciak, VMI

1939 James Ringgold, Wake Forest

1940 Billy Walker, VMI

1941 Tommy Prothro, Duke

1942 Mike Cooke, North Carolina

1943 Elmer Barbour, Wake Forest

1944 Tom Davis, Duke

1945 Nick Ognovich, Wake Forest

1946 Nick Ognovich, Wake Forest

1947 Nick Ognovich, Wake Forest

1948 Robert Bowlby, N. C. State

1949 Robert Bowlby, N. C. State

1950 DickHendley, Clemson

1951 Jack Kistler, Duke

1952 Louis Tepe, Duke

1953 Tommy Allman, West Virginia

1954 Gene Lamone, West Virginia

1955 Bruce Bosley, West Virginia

1956 John Hall, Virginia Tech

1957 Chuck Howley, West Virginia

1958 Carroll Dale, Virginia Tech

1959 John Boggs, Richmond

1960 Lou Shuba, VMI

1961 Don Christman, Richmond

1962 Bob Soleau, William & Mary

1963 Bob Soleau, William & Mary

1964 Sonny Utz, Virginia Tech

1965 Norman Swindell, East Carolina

1966 Brad Cashman, George Washington

1967 Kevin Moran, East Carolina

1968 Wayne Fowler, Richmond

1969 Wayne Fowler, Richmond

1970 Bob Herb, William & Mary

1971 Jackson Neal, William & Mary

1972 Barty Smith, Richmond

1973 Barty Smith, Richmond

1974 Andy Dearman, VMI

1975 Rodney Elam, Richmond

1976 Gill Beck, Appalachian State

1977 Gill Beck, Appalachian State

1978 Brette Simmons, Furman

1979 John Shuman, VMI

1980 Charlie Anderson, Furman

1981 Charlie Anderson, Furman

1982 Mike Coleman, Furman

1983 Mike Nease, UT Chattanooga

1984 Dinky Williams, Furman

1985 Gene Reeder, Furman

1986 Mike Callaway, Appalachian St.

1987 James Hardman, Appalachian St.

1988 Kenneth Goldsmith, Furman

1989 Derrick Graham, Appalachian St.

1990 Steve Duggan, Furman

1991 Lorenzo Carpenter, VMI

1992 Phil Ratliff, Marshall

1993 Chris Deaton, Marshall

1994 Franklin Stephens, Georgia Southern

1995 William Pannell, Marshall

1996 Aaron Ferguson, Marshall

1997 Mark Williams, Georgia Southern

1998 Mark Williams, Georgia Southern

1999 Ben Hall, Furman

2000 Josh Moore, Furman

2001 Donnie Littlejohn, Furman

2002 Charles Clarke, Georgia Southern

2003 Eric Deutsch, Wofford

2004 Ben Bainbridge, Furman

2005 Matt Isenhour, Appalachian State

2006 Kerry Brown, Appalachian State

2007 Kerry Brown, Appalachian State

2008 Joel Bell, Furman

2009 Mario Acitelli, Appalachian State

2010 Pat Illig, Wofford

2011 Nate Page, Wofford

2011 Mike SellersThe Citadel

2013 Dakota DozierFurman

2014 Corey Levin, UT Chattanooga

2015 Corey Levin, UT Chattanooga

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *